Mark is teamleider bij een zorgorganisatie waar hij al jaren met toewijding werkt. Toch merkte hij dat zijn team steeds minder initiatief nam. De sfeer was vlak, de energie laag. Mark voelde zich vooral bezig met managen en oplossen, terwijl hij juist wilde inspireren en ontwikkelen.
Op aanraden van HR volgde hij samen met zijn team de workshop Talentmanagement van Dare!. Tijdens deze interactieve sessie werd hij uitgedaagd om anders te kijken naar zijn rol als leider: niet als controleur, maar als talentontwikkelaar.
De workshop bracht inzichten uit de positieve psychologie, zoals profile dynamics, de drijfveren en sterke kanten. Mark en zijn team deden allemaal de test en ontdekten hun persoonlijke top vijf. De resultaten werden zichtbaar gemaakt op kaartjes die op de werkplekken kwamen te hangen. Dit zorgde direct voor meer openheid en waardering binnen het team.
Mark zag hoe Tess, die altijd bescheiden was, uitblonk in zorgvuldigheid en eerlijkheid. Hans, die vaak als druk werd gezien, bleek juist een natuurlijke leider met veel enthousiasme. Door deze talenten bewust in te zetten in projecten, groeide het vertrouwen én de prestaties.
Sindsdien is talentontwikkeling een vast onderdeel van het teamoverleg. Mark ervaart meer flow in zijn werk, en zijn teamleden voelen zich gezien en gewaardeerd. Het resultaat? Meer werkgeluk, meer initiatief en een sterkere samenwerking.
Talentontwikkeling is geen luxe, maar een kernkwaliteit van modern leiderschap. Als leidinggevende met een glimlach geloof je:
iedereen heeft talent. Voel je die energie al?
De kracht van positieve psychologie
Talent bevorderen begint bij een fundamentele verschuiving in denken. De positieve psychologie richt zich op wat mensen laat floreren. In plaats van te focussen op wat misgaat, kijken we naar wat werkt. Het gras is immers groener waar je het water geeft.
Meesterschap stimuleren
Veel leidinggevenden zijn geneigd te sturen op controle: coördineren, monitoren, corrigeren. Maar juist in uitdagende tijden is het belangrijk om ruimte en vertrouwen te geven. Laat mensen groeien door hun talenten te ontdekken en te benutten. Zoals Daniel Pink beschrijft in zijn boek Drive, worden mensen intrinsiek gemotiveerd door:
- Autonomie – zelf keuzes kunnen maken
- Meesterschap – ergens goed in worden
- Zingeving – bijdragen aan iets groters
Jouw rol? Creëer een omgeving waarin meesterschap kan ontstaan.
Sterke leiders, sterke mensen
Sterke leiders kennen hun eigen sterke kanten én weten die bij anderen naar boven te halen. Martin Seligman identificeerde vierentwintig universele sterke eigenschappen. Gemiddeld heeft ieder mens vijf tot zeven kenmerkende sterke kanten. Denk aan:
- Vriendelijkheid en gulheid – altijd bereid om te helpen
- Leiderschap – harmonie creëren en richting geven
- Eerlijkheid en authenticiteit – leven vanuit echtheid
RESULTAATGERICHTE, PRAKTISCHE TEAMCOACHING MÉT LUCHTIGE DIEPGANG EN HUMOR
Werven op basis van talent
Flow is dat magische moment waarop je volledig opgaat in je werk. Volgens Mihaly Csikszentmihalyi ontstaat flow als uitdaging en vaardigheid in balans zijn. Te veel uitdaging leidt tot stress, te weinig tot verveling. Voor flow heb je nodig:
- Richting – een helder doel
- Keuzevrijheid – zelf tempo en aanpak bepalen
- Uitdaging – nét buiten je comfortzone
- Feedback – voortgang kunnen zien en voelen
Talentontwikkeling en werkgeluk gaan hand in hand. Werkgeluk ontstaat wanneer mensen:
- Voldoening ervaren – ze benutten hun sterke kanten
- Zingeving voelen – hun werk doet ertoe
- Positieve emoties beleven – plezier, dankbaarheid, inspiratie
Vooral voldoening is cruciaal. Het is dé motor achter duurzame motivatie en groei.
De visie van Dare! is dat iedere leider een stijl mag ontdekken die het beste bij hem/ haar past. Als ieder mens min of meer unieke is, dan kan het toch niet zo zijn dat we als organisatie één vaste leiderschapsstijl opleggen?
Lees meer >
Want of het nu gaat om de start van een nieuw team of nieuwe focus voor bestaande teams, de trainers en coaches van Dare! verzorgen inspirerende teamtrainingen met resultaat.
Lees meer >
Yeah, you could be the greatest, you can be the best
You can be the King Kong banging on your chest
You could beat the world, you could beat the war
You could talk to God, go banging on his door
bron you tube
The Script – Hall of Fame (Official Video) ft. will.i.am

